sobota, 13 lutego 2016

MAN RAY

Man Ray właściwie Emmanuel Rudnitzky (ur. 1890 w Filadelfii, zm. 1976 w Paryżu) był amerykańskim fotografem i reżyserem. Jego twórczość zaliczana jest do dadaizmu i surrealizmu. Jego twórczość może nawiązywać do minimalizmu. 

 Był to bez zwątpienia jeden z najbardziej znanych fotografów na ziemi. Techniki które wykorzystywał tworzyły jego niepowtarzalny styl i klasę... 
 Co takiego uczynił, że stał się taką szanowaną osobą? 
 Man Ray wymyślił fotograficzną technikę pseudosolaryzacji (wizualnie podobne jest do solaryzacji aczkolwiek zjawisko to charakteryzuje się częściowym odwróceniem obrazu negatywowego na pozytywowy pod działaniem dodatkowego, równomiernego naświetlenia materiału światłoczułego podczas wywołania w ciemni). Stworzył również technikę którą nazwał z rayografia (czyli tworzenie zdjęć bez użycia aparatu na papierze światło czułym; metoda ta polega na układaniu przedmiotów bezpośrednio na materiale światłoczułym w taki sposób, by rzucały na niego cień. Po wywołaniu uzyskiwane są monochromatyczne obrazy, najczęściej o abstrakcyjnych formach jak przedstawiam poniżej).

 Jego twórczość charakteryzuje się ''wyrażaniem wizualnym percepcji wewnętrznej". Artyści starali się wykreować obrazy burzące logiczny porządek rzeczywistości. Często były to wizje groteskowe, z pogranicza jawy, snu, fantazji, halucynacji, a odsunięte od racjonalizmu który w tamtych czasach panował. Dadaizm (dada) charakteryzuje się dowolnością wyrazu artystycznego, zerwaniem z wszelką tradycją oraz swobodą twórczą odrzucającą istniejące kanony (np.: nurty artystyczne). Rozkwit tych dwóch stylów odbywał się na przełomie I i II Wojny Światowej.


 Modelka Alice Prin z nałożonym turbanem na głowę.
Ray przetransformował damskie ciało w instrument muzyczny przez narysowanie otworów dźwiękowych w kształcie nut... Artysta był zafascynowany przedstawiając obiekt z kobiecym ciałem który na tamte czasy zawierał dużo seksapilu oraz elegancji. Jej niesymetryczne plecy wskazują na nurt artystyczny dada który różnił się w tym wypadku od minimalizmu który kluczował prostota i refleksja. Ta fotografia nawiązuje do bogatego życia po śmierci w kulturze popularnej. Man Ray użył niwelacji jak sepia połączona z skalą szarości do stworzenia tego typu fotografii ukazującej zmysłową formę kobiecą. Możemy zauważyć kontrast pomiędzy obiektem głównym w centru kadru oraz szaro-czarnym tłem, użycie biało-czarnej podłogi w kratkę dodaje ostrego tonu tej fotografii. Delikatnie zaznaczony przedziałek tworzy koloryt w umysłach odbiorcy. Lekki szal w delikatne wzorki dodaje atmosferę do zdjęcia przez ukazanie kobiecej wrażliwości. 

A o to niektóre z moich fotografii w których uwzględniłem styl Man Ray'a.



Po więcej mych fotografii zapraszam na mego instagram'a

1 komentarz: